GENEL BİLGİ SAYFASI

Ekspertiz hakkında aradığınız tüm bilgiler burada bulunmaktadır. Bizi takip etmeye devam ediniz.

MUAYENE ÖNCESİ KONTROL

Muayene Öncesi Kontrol


Fren Testi :

En eski ve klasik fren test yöntemi olan bu sistem ülkemizdeki araç muayene istasyonlarında da kullanılmaktadır Aracın test edilmek istenen dingili elektrik tahrikli tamburlar üzerine çıkarılarak fren yapılır, boşta sürtünme yalpa kontrolü ve her bir dingile ait sol-sağ dengesizliği ölçülür. Test sonucunda sadece geçer kalır bilgisi değil, varsa aracın fren sistemindeki muhtemel arızasını da gösterir. Test sonucunda üç aşağı beş yukarı değil kesin ve net sonuçlar verir.

Süspansiyon Testi :

Aracın her bir tekerleğinin yol tutuşunu EUSAMA (European Shock Absorber Manufacturer Assocation -Avrupa Amortisör Üreticileri Birliği) nin belirlediği kriterlere göre 12’şer saniye içinde test eden bir makinadır Test yapmak için tekerleği ilgili platform üzerine çıkartıp bir tuşa basmak yeterli olacaktır 12 saniye sonra aracın çeşitli yol şartlarında yola ne kadar tutunabildiğini gösteren grafik ekranda belirecektir. Bilindiği üzere süspansiyon sistemini asıl amacı yolcu konforu değil, aracın güvenli sürüşünü sağlayan yola tutunmayı sağlamaktır.

Alt Kontroller :

Aracın alt kısmı görsel olarak incelenir. Aracın alttan bir darbeye maruz kalıp kalmadığı ön takımında bir problem olup olmadığı kontrol edilir. Aracın varsa yağ ve egzos kaçakları tespit edilir ilerde oluşabilecek sorunlar için alıcılar uyarılır.

Aydınlanma Kontrolleri :

Artan trafik yoğunluğu ve hızı, değişken yol koşullarında far ve aydınlatma sistemlerine olan gereksinimleri gittikçe artırmaktadır. Bu yüksek ihtiyaçları karşılamak için ilk donanımda otomobil üreyicilerinin çoğu, Bosch aydınlatma teknolojisinin yüksek kalite standartlarına güvenmektedir. Far ayarlarınız yollardan kaynaklanan sarsıntılar sebebiyle bozulabilir veya aracınıza yük binmesi durumunda farlarınız doğru çalışmayabilir. Doğru aydınlatma sürüş güvenliği kadar elektrik sistemlerinin korunması açısından da önem taşımaktadır. Ayrıca, yeni nesil araçlarda far ayarı ancak elektronik test cihazları ile mümkün olabilmektedir. Bu nedenle aydınlatma sisteminizin çeşitli zamanlarda test edilmesi gerekir. Servisimizde Bosch far ayar test cihazları kullanılarak farlarınızın ayarları yapılabilmektedir. Far ayarlarının yapılmasıyla beraber daha iyi görüş ve sürüş güvenliği sağlanır. Aynı şekilde, sürekli kontrollerle testleri yapılan farlara ek olarak sinyal lambaları, sis farları, gösterge panosu aydınlatmaları ve iç aydınlatmalarının da test edilmesi ve elden geçirilmesi önemlidir. Özellikle uzun yola çıkmadan önce ve doğal olarak gece sürüş güvenliği açısından aracınızın aydınlatma sistemlerinin kontrolünü tavsiye ederiz. Bosch aydınlatma ürünlerini servisimizde bulabilirsiniz. Bosch aydınlatma ürünleri çeşitli marka ve model araçlar için far, sinyal lambası, stop lambası, ampul çeşitleri, sis ve çalışma lambalarını kapsamaktadır.

Kilit ve Cam Mekanizması Kontrolleri :

Aracınız sizin ve beraberinizdekilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla çeşitli teknolojilerle donatılmıştır. Bosch, fren sisteminden farlarınıza, emniyet kemerinizden sileceklere kadar tüm araç yedek parçalarında güvenliği ön planda tutmuştur. Ancak aracınızın kilometresi ilerledikçe bu sistemlerin sistematik olarak kontrol edilmesi de önem kazanmaktadır. Servisimizde test cihazlarının ve teknolojinin yardımıyla aracınızın güvenlik sistemlerini uygun fiyatlara detaylı bir şekilde test ediyoruz. Amacımız, aracınız için daha fazla güvenlik ve hareketliliktir. Servisimizde gerçekleştirdiğimiz testlerle size ve aracınıza şu faydaları sağlarız:

Aracınızın tüm teknik güvenliğinin sağlanması,
Aracınızın yolda kalmaması ve can sıkıcı, yüksek maliyetli arızaların engellenmesi,
Sürekli olarak hareket halinde bulunabilmeniz ve arızalardan dolayı gündelik / iş hayatınızın etkilenmemesi,
Sürücü ve yolcuların kişisel güvenliğinin arttırılması.


Lastik Kontrolleri :

Lastiklerinizin kontrol edilmesi, sağlıklı olduğu düşünülen bir insanın check-up yaptırması gibi düşünülebilir. Eğer aracın mekanik aksamında ya da lastiklerde başlamış ya da ilerlemiş fakat henüz bir aksaklık yaratmamış veya farkedilmemiş bir durum varsa bunun tespit edilmesi ve giderilmesi hayati önem taşımaktadır. Lastiklerinizin kontrolüne çok az da olsa zaman ayırmalı ve ayda bir düzenli olarak kontrolünü sağlamasınız. Üstünden geçtiğiniz küçük çukurların, keskin ve sivri uçlu yabancı maddelerin ya da hız kasislerinin taşıtınızda ve lastiklerinizde nelere yol açtığını fark edemeyebilirsiniz. Düzenli aralıklarla yapılması gereken kontrolleri en az ayda bir, uzun yolculuklara çıkmadan önce ve taşıtınızda taşıyacağınız yük miktarı artacağı zaman mutlaka yapılması gerekmektedir.