HABERLER SAYFASI

Bizden haberleri burada bulabilrsiniz, Mersin Oto Ekspertiz hakkındaki haberler, kurumsallık tesadüf değilir...

Araç Camına Film Taktırmak Yasak mı?

Araç sahiplerinin bazıları araçlarının camlarına film taktırmak isterler. Özellikle genç nesil, büyük bir hevesle bu uygulamayı yaptırmak ister.  Ancak bu aşamada akla bu işlemin ne kadar kabul edilir olduğu gelir. Araba camına film taktırmak yasak mı?

Araçlar üzerinde gerçekleştirilmek istenilen her işlemin uygunluğuna Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik açıklık getirmektedir. Kanunen bakıldığı zaman arabanın camına film taktırmanın sürücünün görüş mesafesini etkilememesi nedeniyle yasaklanması gibi bir durum bulunmaz.

Ancak burada cama taktırılan filmin tonu da etkili oluyor. Bir aracın camında bulunan filmin görüş kalitesini etkileyip etkilememesi konusu trafik polisinin kararına kalıyor. Eğer trafik polisi camlardaki filmin görüş kalitesini etkilediğini düşünürse bu durum size ceza olarak dönüş yapıyor. Son düzenlemeler sonucunda cam filmi için verilen ceza miktarı 172 lira olarak belirlendi. Cezanın yanı sıra o anda polisin camdaki filmi söktürme yetkisi de bulunuyor.

Camlara uygulanan filmin cezaya girip girmemesinin tamamen trafik polisinin kararına bağlı olması, bazı zamanlarda haksız ceza verilmesine de neden olabiliyor. Böyle bir durumda kalırsanız cezaya itiraz etme hakkına sahipsiniz.

Size uygulanan cezaya itiraz etmek için araca uyguladığınız filmin gerçekten görüş kalitesini etkilememesi gerekiyor. Araç camına yapılan film genel olarak ülkemizde yasaklanmış durumda.