HABERLER SAYFASI

Bizden haberleri burada bulabilrsiniz, Mersin Oto Ekspertiz hakkındaki haberler, kurumsallık tesadüf değilir...

Arabalarda Rezistans Arızası

Özellikle kış aylarında arabanın camlarında buğulanma sorunu gözlemlenir. Buğulanma sürücünün görüş kalitesini oldukça fazla etkiler. Araçta buğulanmanın etkilerini azaltmanın yolu rezistansı çalıştırmaktan geçer. Ancak rezistansta meydana gelen arızalar, sürücüler için büyük sorun oluşturacaktır.

Aracınızın arka camlarının buğulanmasını önleyen rezistans sisteminin arızası sizi korkutmasın. Tamirini kendiniz bile kısa sürede yapabilirsiniz. Rezistansın telleri sandığınızdan daha ince ve hassastır. Bu teller aracın camı silinirken bile kopabilir. Telleri kopa rezistans arka camda oluşan buğulanmanın giderilmesi işlevini yerine getiremez. Sağlam olan teller ise çalışmaya devam etmektedir.

Bazı araç sahipleri arka cam rezistansının kopan tellerini önemsemez ve tamire gerek duymadan aracı kullanmaya devam eder. Ancak zamanla rezistansın sağlam tellerinde de kopmalar meydana gelir ve arka camın buğusu asla giderilememeye başlar. Böyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız, tellerin koptuğunu fark ettiğiniz an üşenmeden tamirini yapmalısınız.
Rezistans tamiri şu şekilde yapılmaktadır;
  • İlk olarak rezistansın kopan tellerini tespit edin. Bu işlem için rezistansı çalıştırmanız gerekir. Arka camda oluşan buğunun gittiği yerler çalışan telleri, buğulu kalan yerler ise kopan telleri size gösterecektir.
  • Kopan tellerin bulunduğu yüzeyi nemli bir bez kullanarak temizleyin.
  • Temizlediğiniz teller kuruduktan sonra gümüş sırlı iletken boya ile kopan telleri birleştirin. Bu işlem sırasında boyanın dışarı taşmamasına dikkat edin.
  • Boyama işleminin ardından 5 – 6 saat kadar kurumasını bekleyin.