HABERLER SAYFASI

Bizden haberleri burada bulabilrsiniz, Mersin Oto Ekspertiz hakkındaki haberler, kurumsallık tesadüf değilir...

Performans Filtresi Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Araçlarda normal filtrenin dışında bir de performans filtresi tercih edilebilir. Performans filtresi pamuklu ya da süngerli olarak üretilmektedir. Bu sayede daha kullanışlı olurlar. Performans filtresinin ömrü uzun ve hava geçirgenliği fazla olur.

Performans filtresinin hava geçirgenliği motorun daha rahat hava almasını ve bu sayede yakıttan tasarruf edilmesini sağlar. Bu temiz hava tek bir alandan değil her cepheden sağlanmaktadır. Kağıt bazlı olan normal filtrelerde ise hava geçirgenliği çok azdır. Bu nedenle kısa süre kullanıldıktan sonra değiştirilmesi gerekir.

Günümüz araçlarında ise sistem biraz daha farklı çalışıyor. Artık her şey teknoloji ile yönetildiği için motora giden havanın durumu da farklı şekilde belirleniyor. Motorun hava teknolojisinde artık chip sistemi kullanılıyor. Bu araçlarda direk filtre uygulaması yapıldığı zaman eğer hava girişi doğru şekilde desteklenmezse o zaman araçta arızalanmalar görülmeye başlar.

Performans filtresinde araçtaki benzin tüketimi azalmaya başlarken aracın performansında artış görülür. Bu filtre sayesinde araçta meydana gelen her türlü ses de son bulmuş olur. Ancak bu filtrenin dezavantajı da bulunuyor. Performans filtresi,  aracın yol tutuşunu bozabilmektedir.

Performans filtrelerinin bakımı ise şu şekilde yapılmaktadır;
  • Filtreyi önce temizleme spreyi ile ıslatın ve 15 dakika bekletin.
  • Ardından soğuk su ile durulayın. Burada filtreyi içten dışa doğru temizlemelisiniz.
  • Duruladığınız filtreyi doğal yollarla kurumaya bırakın.
  • Kuruyan performans filtresini yağlama spreyi kullanarak iyice yağladıktan sonra kullanmaya devam edin.