HABERLER SAYFASI

Bizden haberleri burada bulabilrsiniz, Mersin Oto Ekspertiz hakkındaki haberler, kurumsallık tesadüf değilir...

Tatil Dönüşü Otomobil Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Araç sahipleri tatile çıkacakları zaman keyifli bir yolculuk da yapmak isterler. Bunun için araçları ile tatile çıkmayı tercih ederler. Araçla çıkılan uzun yol öncesinde mutlaka belirli bakımların yapılması gerekir. Ancak bu bakımlar araç için uzun ömürlü olmaz. Uzun yolculuk sonrası yıpranan aracınızın tatil dönüşü de belirli bakımlardan geçmesi gerekir.

Tatil dönüşü uygulanan bakımlar arasında motor yağı bakımı, fren bakımı ve hava filtresinin bakımı başta gelmektedir. Aracın iyi bir şekilde yıkanması da tam bir temizlik sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Aracın bakımları arasında en önemlisi fren bakımıdır. Aracınız ile güvenli bir sürüş için frenlerin bakımına özen göstermeniz gerekir. Aracın fren hidroliği depo ağzından 1.5 cm kadar aşağıda olmalıdır. Bu seviyenin altına düşmemeye özen göstermelisiniz. Eğer altına düşerse mutlaka hidrolik eklemesi yapın.

Motor yağına ise tatil dönüşü mutlaka bakmalısınız.  Motorunuzun yağı eksilmiş ya da değiştirilme zamanı gelmiş olabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu bakım yaptırmaktır. Motor yağınızın ne durumda olduğunu anlamanın en kolay yolu 5 km’lik bir yolu gittikten sonra aracı stop ettirmek ve 1 – 2 dakika bekledikten sonra yağ çubuğu ile kontrol etmektir.

Hava filtresi ise uzun yolun tozlu ve çamurlu yollarından fazlasıyla etkilenir. Bu nedenle tatil dönüşü filtrelerinizi temizletmeyi sakın ihmal etmeyin. Son olarak aracınızı iç dış yıkatırsanız tertemiz ve bakımlı bir araca sahip olmuş olursunuz.